Pārmaiņu dzinulis - attālinātais darbs

Darba vide nepārtraukti mainās, un attālinātā darba un hibrīda darba modeļu koncepcija ir kļuvusi par fundamentālu pārmaiņu veidu, kas ietekmē organizāciju darbu un darbības veidu. Arī 2024. gadā diskusija par attālināto un hibrīda darba modeļiem turpina ieinteresēt jaunās paaudzes profesionāļus.

Mileniāļiem un Z paaudzes pārstāvjiem attālinātais darbs un hibrīda darbs nav tikai “būtu labi, ja būtu” saruna , tā ir “es sagaidu” saruna. Tradicionālā darba dienas kārtība no deviņiem līdz pieciem  vairs nesagādā tik lielu prieku un apmierinātību kā agrāk. Tā vietā spēja strādāt attālināti vai hibrīda modelī ir kļuvusi par vienu no izšķirošajiem faktoriem, izvēloties potenciālos darba devējus.

Kāpēc attālinātais un hibrīda darbam ir svarīga loma jauno profesionāļu vidū, izvēloties darbu?

Nedaudz aplūkojot statistiku Latvijā, lielākais (31,9%) attālināti strādājošo īpatsvars bija vecuma grupā 15–34 gadi, bet vismazākais (16,4%) – vecuma grupā 55–74 gadi. Arī visvairāk attālināti strādājošu vīriešu un sieviešu bija vecuma grupā 15–34 gadi (attiecīgi 35,9% un 29,3%). [1]  

Arī Kantar 2023.gada pētījumā [2] parādās tas, ka pēdējo divu gadu laikā ir pieaugusi laba mikroklimata, elastīga darba laika un papildu bonusu loma un nozīme. Tas, iespējams, saistāms ar to, ka darba devēji nereti nespēj celt atalgojuma līmeni atbilstoši inflācijas līmenim, kopējo labumu grozu uzlabojot ar nemateriālajiem bonusiem, piemēram, elastīgu darba laiku, attālinato darbs, dažādas attīstības un apmācību iespējas. 

Šī statisktika lieliski norāda, ka attālinātais darbs un hibrīda darba modelis arvien ir aktuāls temats darba ņēmējiem. Tam par iemeslu ir tā daudzās pozitīvās puses.

  • Elastīgums: Jaunie profesionāļi vēlas elastīgu darba grafiku. Attālinātais darbs ļauj pielāgot darba vidi savam vajadzībām. Hibrīda darba modeļi, kas apvieno attālināto un biroja darbu, piedāvā labāko no abiem veidiem, ļaujot cilvēkiem panākt līdzsvaru starp personīgajiem un profesionālajiem pienākumiem. Tai skaitā, arvien jauna tendence jaunāko paaudžu profesionāļu vidū ir vairāku talantu apvienošana, strādājot vairākus darbus, piemēram, strādājot par datu analītiķi un fotogrāfu. Tāpat, daudzi jaunāko paaudžu pārstāvji arī studē, un attālinātais/hibrīda darbs ir lieliska iespēja, kas palīdz efektīvāk apvienot kā darbu, tā studijas.
     
  • Tehnoloģiju integrācija: Mileniāļi un Z paaudze ir auguši digitālajā laikmetā. Viņi novērtē uzņēmumus, kas izmanto jaunākās tehnoloģijas, lai atvieglotu ikdienas darbu, nodrošinātu attālināta darba iespējamību, komunikācijas un projektu vadības procesus. Sākot no videokonferenču rīkiem līdz projektu vadības platformām, tehnoloģiju bagātas darbavietas ir kā magnēts jaunajiem profesionāļiem.
     
  • Darba un privātās dzīves integrācija: Atšķirībā no iepriekšējām paaudzēm, jaunie profesionāļi prioritizē darba un privātās dzīves integrāciju pār stingru robežu starp darbu un personīgo dzīvi. Attālinātais un hibrīda darbs ļauj viņiem nesatraukti integrēt darbu dzīvē un otrādi, kas rezultējas paaugstinātā apmierinātībā un produktivitātē.
     
  • Uzņēmuma kultūra: Mileniāļus un Z paaudzes pārstāvjus uzrunā tāda uzņēmumu kultūra, kam ir konkrēta vīzija.  Viņus uzrunā uzņēmumi ar spēcīgām vērtībām, skaidru misiju, virzību un saistību ar sociālo atbildību, ilgtspēju. Attālinātais darbs un hibrīda darba modelis ļauj saskaņot personiskās vērtības ar profesionālajiem centieniem, veicinot mērķtiecības un pilnības sajūtu kā personīgajā, tā arī profesionālajā jomā.

Kā uzņēmumi var piesaistīt jaunos profesionāļus? 

Arvien plašāk ir pieejama informācija par mileniāļiem un Z paaudzi darba vidē un to, kas viņiem ir nepieciešams, lai spētu sevi veiksmīgi realizēt darba vidē. Mileniāļi ir paaudze, kas uzaugusi tehnoloģiju un pārmaiņu laikā, viņi dod priekšroku darba videi bez sociālās hierarhijas, individuālai darba laika plānošanai, konkrētiem un sasniedzamiem mērķiem. Savukārt Z paaudze ir ar plašām zināšanām, prasmēm, talantiem, interesēm. 

Jaunos profesionāļus labāk varēs piesaistīt:

  • Piedāvājot darba modeli, kas ļauj strādāt attālināti vai izvēlēties hibrīda darba modeli, piedāvājot elastīgu darba laiku.
  • Ieguldot tehnoloģijās, kas veicina efektīvu komunikāciju un sadarbību, nodrošinot modernus rīkus un platformas darbinieku produktivitātes veicināšanai un iesaistīšanai.
  • Veidojot darba devēja tēlu, izceļot kultūru un vērtību sistēmu, kas ir saskaņota ar mērķiem un vīziju. Jaunajiem profesionāļiem ir būtiski, ka uzņēmumu vīzija, mērķi un arī darbi saskan ar viņu personīgo redzējumu.
  • Radot sajūtu, ka darbs ir vairāk nekā tikai ikdienas pienākums - tas ir ceļš uz personīgo un profesionālo izaugsmi. Būtiska loma ir arī attīstības iespējām uzņēmumā, dažādu prasmju attīstīšanai un apguvei – mentorings, apmācības, semināri, brīvpiekļuves podcast, grāmatas, u.c. 
  • Veidojot pozitīvu un atvērtu darba vidi – darba videi ir vēlams būt tādai, kur ikkatrs var justies brīvi, atvērti, nepiespiesti. Šāda darba vide arī aicina uz inovācijām, radošumu, atklātību.

Attālinātais darbs un hibrīda darba modelis maina darba nākotni, piedāvājot nepārspējamu elastību, pašnoteikšanos un inovāciju iespējas. Kad robeža starp darbu un privāto dzīvi turpina saplūst, organizācijas, kas piedāvā šos dažādos darba organizācijas veidus, spēj veiksmīgāk piesaistīt un noturēt kvalificētus jaunāko paaudžu talantus.

Kopumā var teikt, ka attālinātais un hibrīda darba modelis ir kļuvuši par vairāk nekā tikai darba tendenci – tie ir fundamentāls darba organizācijas pārmaiņu veids, kā mēs pieejam darbam digitālajā laikmetā. Pieņemot elastīgumu, izmantojot jaunākās tehnoloģijas un digitālos rīkos un attīstot uzņēmumu kultūru, organizācijas var izmantot attālinātā un hibrīda darba modeļa sniegtās iespējas, lai veiksmīgi darbotos un attīstītos kā 2024. gadā, tā arī turpmāk.  

« Visi jaunumi