Būvniecība Latvijā - kādas izmaiņas nozarei nesis Covid-19 un kādu nākotni būvnieki prognozē nozarei?
Gints Miķelsons, Būvuzņēmēju partnerības vadītājs, forumā “Būvniecība 2020” prognozē – nozarē kritums šogad būs, bet neliels – vien daži procenti. Lielākā problēma – neziņa par nākotni.
Par būvniecības nozares nākotni satraukušies arī uzņēmumi. “RERE GRUPA” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš atzīst, ka nākamais gads uzņēmumiem izskatās vienkārši bīstams.
Bet kā tad ar daudzkārt izskanējušo ekonomikas sildīšanas efektu? Risinot Covid-19 krīzi, daudzreiz no politiķu un ierēdņu puses izskanējis, ka viens no veidiem, kā to darīt, varētu būt dažādi valsts un pašvaldību jeb publiskā sektora pasūtījumi. Jo kaut ko ceļot, pirmkārt, daudziem ir darbs, otrkārt, uzņēmumiem pasūtījumi un, treškārt, sasildās arī tā valsts ekonomikas daļa, kas ražo būvmateriālus. Jo visbiežāk būvei nepieciešamie materiāli tiek ražoti netālu, nevis vesti no tālām zemēm. Viena no problēmām ir tas, ka pagaidām investīcijām būvniecībā atvēlētā nauda ir par mazu, lai ekonomiku reāli sasildītu, vērtē Gints Miķelsons.
Savukārt Guntis Āboltiņš-Āboliņš vērtē, ka vēl viena problēma ir laiks. Diemžēl būvniecības projekti ir laikietilpīgi.
Neziņa par valsts pasūtījumiem un pasūtītāju piesardzība, protams, būvniecības nozarei ir satraucoša. Latvijas būvinženieru savienības priekšsēdētāja vietnieks Raimnonds Eizenšmits norāda, ka viena no Covid-19 ieviestajām izmaiņām – var ciest biroja ēku būvniecība, jo daudzi strādā attālināti un tie vairs nebūs nepieciešami. Vai tā tiešām notiks, noteikti būs atkarīgs no tā, kā attīstīsies situācija ar Covid, kas, būsm godīgi, - ir neprognozējama.
Avots: lsm.lv