Darba motivācija tiek uzskatīta par būtisku faktoru organizāciju panākumiem, jo tā veicina darbinieku efektīvu darbību. Lai sasniegtu organizācijas mērķus, darba devējs ir atkarīgs no darbinieku darba rezultātiem (Tuliao & Chen, 2022). Tomēr nepietiekami motivēti darbinieki, neraugoties uz to, ka viņi ir prasmīgi, mēdz neparādīt to labāko sniegumu. Tādēļ darba devējiem ir nepieciešams, lai viņu darbinieki strādātu ar pilnīgu motivāciju, nevis tikai ierastos darba vietā. Darba motivācija ir būtisks faktors organizāciju psiholoģijā.
Kā aprakstīts kādā pētījumā organizāciju psiholoģijas jomā, tad darba motivācija tiek uzskatīta par "enerģētisko spēku kopumu, kas rodas gan indivīda būtībā, gan ārpus tās, lai ierosinātu ar darbu saistītu uzvedību un noteiktu tās intensitāti un ilgumu" (Pinder, 2014). Pētnieki Nicolescu un Verboncu apgalvoja, ka darba motivācija tieši un netieši veicina darbinieku darba sniegumu (Nicolescu, 2023). Turklāt pētījumos (piemēram, Work motivation, productivity, and the economy, 2014) ir vēstīts, ka darba motivāciju var uzskatīt par pozitīvas enerģijas avotu, kas veicina darbinieku pašapziņu un pašrealizāciju. Tāpēc darba motivācija ir priekšnoteikums indivīdu pašrealizācijai un organizāciju sasniegumiem.
Kā tad veicināt darbinieku motivāciju un vēlmi iesaistīties organizācijas darbībā, lai tiktu sasniegti rezultāti? Turpinājumā dosim dažus padomus, kas var veicināt un attīstīt darbinieku motivāciju organizācijā:
- Veidojiet uzņēmuma vidi par patīkamu vietu, kur atrasties - neviens nevēlas stundām ilgi stāvēt drūmā, garlaicīgā telpā. Estētiska, labi apgaismota, funkcionāla un jautra darba vieta padara darbu daudz patīkamāku. Svarīgi ir pārliecināties, ka darba vide tiek uzturēta kārtībā un ir pieejams moderns aprīkojums. Tas var būt moderns dators, pieejams kafijas automāts jebkurā brīdī, uzkodas, ērta vieta, kur atpūsties pauzēs.
- Esi cieņpilns, godīgs un atbalstošs vadītājs - tas var šķist pašsaprotami, taču neiesaistīta vadība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc darbinieki “bēg” no darba. Šādas lietas kā cieņa, godīgums, atbalsts un skaidra saziņa ir pamats veselīgām darba attiecībām. Vienmēr ir vērts attīstīties vadības jomā. Šeit var noderēt izlasīt dažas grāmatas par šo tēmu - efektīvai vadībai, piemēram, varam ieteikt Gino Wickman grāmatu “Traction: Get a Grip on Your Business”;
- Sniedziet darbiniekiem iespēju augt - ja jūsu uzņēmums strauji attīstās, ļoti motivējošs faktors ir dot darbiniekiem iespēju augt uzņēmumā. Tas ir nozīmīgs psiholoģiskais faktors, ka darbinieki jūtas uzticami un cienīti par savu darbu un līdz ar to tiek piedāvātas iespējas attīstīties. Tie var būt papildus semināri, apmācības, tiešsaistes kursi u.c. lietas. Ja saviem labākajiem darbiniekiem sniedzat izaugsmes iespējas, viņu domāšana mainās no "tas ir tikai papildu darbs" uz "tā varētu būt pilnvērtīga karjera un mana iespēja attīstīties";
- Piedāvājiet elastīgu darba grafiku - tehnoloģijas ir mainījušas uzņēmumu darbību, kā arī darba veidu. Īpaši pēc pandēmijas pieredzes, kad darbs no mājām ir kļuvis par normu, 2021. gadā gandrīz 4 miljoni Apvienotās Karalistes darbinieku ir izmantojuši elastīga darba laika privilēģijas, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai jūsu uzņēmums pielāgotos šai tendencei un ne tikai saglabātu konkurētspēju, bet arī to noturētu kā darba devējs. Tāpēc neatkarīgi no tā, vai piedāvājat iespēju strādāt no mājām vai elastīgu darba laiku, jums jācenšas nodrošināt dažādas darba laika plānošanas iespējas, ja vēlaties piesaistīt un noturēt talantīgākos darbiniekus.
- Atzinīgi novērtējiet darbinieku sasniegumus - dažkārt cilvēki vēlas tikai atzinību par labi padarītu darbu. Ja darbinieks ir ieguldījis daudz laika, strādājot pie kāda projekta, vai arī ir izpalīdzējis kolēģim, nekautrējieties viņu uzslavēt. Runa nav tikai par atzinības izteikšanu, bet gan par principu: ja cilvēki jutīs, ka viņu pūles tiek novērtētas, viņi jutīsies motivēti turpināt strādāt. Organizācijās, kurās tiek īstenotas apbalvošanas un atzīšanas programmas, ir par 14% labāka darbinieku iesaistīšanās, produktivitāte un klientu apkalpošana, kā arī par 31% mazāka darbinieku nomaiņa. Tāpēc, neatkarīgi no tā, vai viņu ieguldījums tiek atzīmēts sanāksmē, vai viņi tiek atzīti ar e-pasta starpniecību, vai vienkārši privāta pateicība, ir svarīgi izrādīt strādīgajiem darbiniekiem savu pateicību. Tas, ka jūsu uzņēmumā jau kādu laiku strādā lieliski darbinieki, ir liels pluss. Darbinieku motivācijas saglabāšana, īpaši grūtos laikos, ir svarīga jūsu uzņēmuma panākumu sastāvdaļa. Ilggadējie darbinieki pārzina visu, kas ir nepieciešams, turklāt viņi padara jūsu uzņēmuma vadīšanu daudz patīkamāku.
Kopumā aplūkojām darba motivācijas nozīmi organizāciju atīstībā un darbībā un sniedzām padomus, kā veicināt un attīstīt darbinieku motivāciju. Uzņēmuma vides estētika, atbalstoša vadība, izaugsmes iespējas, elastīgs darba grafiks un atzinība par darbinieku sasniegumiem ir svarīgi faktori darbinieku motivācijas celšanā. Darba motivācija ir būtisks elements gan individuālajā pašrealizācijā, gan pēc pētījumu rezultātiem, tas demonstrē arī, kā motivācija pozitīvi ietekmē darbinieku sniegumu un organizācijas sasniegumus.