2020. gada rudenī personu apvienība SIA “InnoMatrix” un SIA “BIM Solutions” veica pētījumu par Būves informācijas modelēšanas (BIM) sniegtajiem ieguvumiem būvniecības projektos un būvju ekspluatācijā, kas pilnībā vai daļēji īstenoti BIM vidē. Tajā apkopoti arī labās prakses piemēri BIM izmantošanā Latvijā.
Pētījuma ietvaros tika analizēti 20 būvniecības projekti, 10 no tiem veikts padziļināts BIM ieguvumu novērtējums. Tā rezultātā tika identificēti laika ietaupījumi un monetārie ieguvumi projektēšanas un būvniecības posmos, kuru sniegtais ietaupījums ir tiešs pierādījums ieguvumiem no BIM izmantošanas un kuri lielā mērā uzskatāmi par būtisku argumentu tālākai BIM ieviešanai un izmantošanai plašākā mērogā.
Pētījuma būtiskākie secinājumi par BIM izmantošanas priekšrocībām un ieguvumiem:
Visbiežāk izmantotie BIM elementi ir vienotā datu vide, būvprojekta daļu modelēšana un sadursmju kontrole.
Ievērojamākie laika ietaupījumi ir projektēšanas un būvniecības / iepirkumu posmā. Atsevišķos projektos ietaupījumu apjomi ir mērāmi monetārā izteiksmē - no 10 000 līdz 100 000 eiro.
Projektēšanas posmā nozīmīgākos ieguvumus nodrošina vienotās datu vides sistēmas izmantošana, savukārt būvdarbos – kļūdu skaita samazināšana.
Būtiskākais efekts no citiem BIM ieguvumiem ir automātiskā sadursmju jeb problēmvietu identifikācija. Vidējais novērsto sadursmju skaits dažādos projektos svārstās no 200 līdz 3000 sadursmēm, kas ļauj būtiski saīsināt būvniecības laiku un rada nozīmīgus monetāros ietaupījumus.
Materiālu ietaupījumi bija būtiski tikai vienā projektā (projekta specifikas dēļ nav precīzi izmērāmi).
Būtisks materiālu ietaupījums nav sagaidāms, jo projektēšanas fāzē tiek veikti detalizēti nepieciešamo materiālu aprēķini.
Visnozīmīgāko ieguvumu saskata projektētāji un arhitekti, kuri paši mēdz izstrādāt BIM informācijas prasības (pat, ja klientam tādu nav), tādējādi samazinot projekta izstrādes un uzraudzības laiku un uzlabojot kvalitāti.
Ja būvnieks ir iesaistīts kādā no projektēšanas un / vai būvmateriālu ražošanas posmiem, ieguvumi no BIM izmantošanas ievērojami palielinās.
Pētījuma mērķis ir veicināt būvniecības procesos iesaistīto industrijas un pārvaldes dalībnieku izpratni par BIM ieguvumiem, veicinot BIM ieviešanu un ekonomiskāku, produktīvāku un pārredzamāku būvniecības procesu īstenošanu Latvijā.
Detalizētāk ar pētījumu un ieguvumu apkopojumu iespējams iepazīties LVS vietnē, sadaļā Pētījumi.
Autors: Kaspars Milaševičs
Avots: www.lvs.lv