Šobrīd mums visiem tik aktuālā ārkārtas situācija Latvijā ir izaicinājums ikvienam, taču jo īpaši uzņēmumiem, kam darba ikdiena no ofisa jāpārkārto attālinātā režīmā. Lai tas spētu maksimāli pielāgoties jaunajiem apstākļiem un bizness turpinātu attīstīties, kritiski svarīga nozīme ir digitālajiem risinājumiem un prasmei tos izmantot īstajā vietā.
Tās nozares, kas līdz šim ir domājušas par darbu digitālā vidē un veikušas digitālo transformāciju, piemēram, banku sektors un apdrošināšanas joma, ir šobrīd esošajai situācijai gatavākas.
Diezgan likumsakarīgi, ka pašreiz esošā situācija pavisam noteikti mainīs daudzus uzņēmumus, ieskaitot lielākas izpratnes rašanos par digitalizāciju. Šādas pārmaiņas jau tagad iespējams vērot vairāku uzņēmumu darbībā. S. Bāliņa stāsta, ka tieši tagad notiek ļoti straujš mākoņrisinājumu izmantojuma pieaugums. Viņa prognozē, ka pēc krīzes uzņēmumu vidū valdīs lielāka uzticība gan mākoņtehnoloģijām, gan citiem digitālajiem risinājumiem, kas daļu uzņēmumu būs faktiski izveduši cauri šī brīža izaicinājumiem.
Runājot par informācijas tehnoloģiju nozari, LIKTA prezidente stāsta, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem tajā ir nevis paša uzņēmuma atturība no attālinātiem procesiem, bet gan tas, ka klients pats nav gatavs attālinātai piegādei. Tas attiecas, gan uz ārvalstu klientiem, gan potenciāli arī uz Latvijas klientiem. Viņasprāt, sliktākais krīzes radītais scenārijs varētu būt tas, ka IT nozarei uz pusi samazināsies pasūtījumi. Kopumā varam secināt, ka IT nozare attālinātai darbībai ir gatava, taču to pašu nevarētu teikt par nozares klientiem.