Darbiniekus uzņēmuma kultūra ietekmē tiešā veidā. Labas uzņēmuma kultūras amatā ir darbinieku labsajūtas veicināšana, kas nozīmē palīdzēt savai komandai veidot veselīgākus ieradumus un iedzīvināt šo praksi kopējā uzņēmuma kultūrā.
Kāpēc ir vērts koncentrēties uz darbinieku labsajūtu?
Ikviens darba devējs vēlas samazināt veselības aprūpes izmaksas un izveidot labsajūtas programmu, kas padarītu uzņēmumu par vilinošu darba vietu. Taču labsajūtas iniciatīvas nozīmē vēl daudz ko citu. Tās ir saistītas ar tādas kultūras veidošanu, kas palīdz darbiniekiem īstenot savu potenciālu, atbilstoši konkrētā uzņēmuma prioritātēm un vērtībām.
Iekļaujot labsajūtas iniciatīvas uzņēmuma procesu stratēģijā, tās var ietekmēt visas svarīgākās uzņēmuma kultūras jomas - mērķi, vērtības, inovācijas, vadību u.c. Bez tam, ikviens uzņēmums vēlas, lai tā komandu veidotu laimīgi darbinieki. Centieni radīt un uzturēt veselīgu uzņēmuma kultūru palīdzēs darbiniekiem justies novērtētiem, kā arī mudinās uz veselīgām izvēlēm, kas veicina pozitīvu noskaņu un priecīgu garastāvokli.
Kā iedzīvināt veselīgus ieradumus.
Veiksmīgā labsajūtas stratēģijā ietilpst ne tikai soļu skaitīšana un miega izsekošana. Tie darbinieki, kuri apgalvo, ka jūtas savā darba vietā laimīgi, vienlaikus uzskata, ka viņiem tiek maksāts taisnīgi un ka viņi strādā uzņēmumā, kas, viņuprāt, rūpējas par viņu nākotni. Ieguldot resursus darbiniekos, jūs ļausiet savai komandai noprast, ka vēlaties veidot ilgtermiņa sadarbību.
Darbinieku novērtēšana ir neatņemama sastāvdaļa veselības veicināšanas programmās. Atzinība par veselīgu ieradumu sasniegšanu ir labākais veids, kā likt darbiniekiem justies veiksmīgiem pat vismazāko uzvedības izmaiņu gadījumā. Neatkarīgi no tā, vai tas ir kas neliels, piemēram, došanās pastaigā, vai kaut kas lielāks (pirmā maratona noskriešana), uzslavas brīžos, kad darbinieki izturas veselīgi, nodrošina, ka darbinieki to darīs atkal. Atzīšana, ja tā tiek veikta jēgpilnā veidā, palīdz nostiprināt darbinieka labsajūtu un veicina darba vietas kultūru, kurā darbinieki vēlas strādāt, iesaistīties un ilgstoši uzturēties.
Dažas idejas veselīgu paradumu iedzīvināšanai:
Uzsveriet komandas darba nozīmi - lai kopējā uzņēmuma kultūrā iedzīvinātu jaunus paradumus, svarīga ir darbošanās visiem kopā. Sociālās inženierijas profesors Agnis Stibe norāda, ka, lai transformētu kādu organizāciju un lai radītu ilgtspējīgas pārmaiņas svarīgi, lai transformācijas procesā aktīvi iesaistītos arī uzņēmuma vadība. [6] Motivējiet iesaistīties veselības iniciatīvās visus uzņēmuma darbiniekus, lai sasniegtu vislabākos rezultātus.
Mudiniet kustēties - sniedziet darbiniekiem iespēju pārvietoties visas dienas garumā. Ieviesiet pastaigas vai biroja vingrinājumu pauzes. Aiciniet darbiniekus piecelties un personīgi sarunāties citam ar citu, nevis zvanīt vai sūtīt e-pastu. Tas palīdzēs jūsu darbiniekiem veikt vairāk kustību visas dienas garumā.
Piedāvājiet veselīgas izvēles - nodrošiniet svaigus augļus, dārzeņus un veselīgas uzkodas, kā arī būtiski, lai darbiniekiem vienmēr ir pieejams ūdens, kas atrodas ērtā vietā.
Nodrošiniet sociālās iesaistīšanās iespējas – piemēram, komandas izbraukumus, laimīgās stundas vai pusdienas. Sociālā labsajūta ir tikpat nozīmīga veselības spektra sastāvdaļa kā fiziskā labsajūta. Meklējiet iespējas izveidot darbinieku sociālo tīklu.
Nodrošiniet resursus - nosūtiet noderīgus rakstus un avotus, kas aptver dažādus labsajūtas aspektus - finansiālo labsajūtu, stresa noturību, fizisko un garīgo veselību.
Esiet elastīgs - ja vien iespējams, piedāvājiet elastīgas stundas un iespēju strādāt no mājām. Tas veicinās veselīgu darba un dzīves līdzsvaru.
Maziniet stresu - saspringtas situācijas darba vietā ir normāla parādība, bet darbiniekiem, kuri regulāri cieš no pārāk liela stresa, tas var radīt lielu kaitējumu. Izsūtiet anonīmu aptauju, lai noteiktu jūsu darbinieku stresa līmeni. Ja tas šķiet pārāk augsts, mēģiniet atklāt konkrētus stresa izraisītājus un ieviesiet izmaiņas, kas samazinās šos faktorus.
Strādājot pie labsajūtas stratēģijām un iniciatīvām, radiet pārmaiņas, kas būtu iedvesmojošas un kas palīdzēs darba komandai kopīgi veidot jaunus, veselīgus ieradumus. Tādējādi tiks izveidota tāda kultūra, kurā darbinieki katru dienu jūtīsies aprūpēti un darīs savu darbu tik labi, cik ir viņu spēkos, īstenojot savu potenciālu.
Autors: Kitija Katrīna Liepa, SIA "Efectio"